Podszepty - nowatorski system dla osób z dysfunkcją wzroku

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

W Muzeum Pałac Herbsta funkcjonuje nowatorski system Podszepty. To połączenie audiodeskrypcji z innowacyjnymi elementami technicznymi, rozmieszczonymi we wnętrzach pałacowych, Galerii Sztuki Dawnej oraz w ogrodzie, pozwalające na samodzielne zwiedzenie muzeum. 

Jak działa system Podszepty? Na czas wizyty zwiedzający otrzymują w muzealnej kasie nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Pierwszy komunikat informuje o wyglądzie urządzenia i sposobie jego obsługi. Pozostałe wyzwalające się automatycznie teksty to komunikaty nawigacyjne (m.in. przed kasą, na korytarzach, na skrzyżowaniach ogrodowych ścieżek itp.) oraz audiodeskrypcja obejmująca pałacowe sale. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się także, jak wyglądają muzealne budynki oraz przypałacowy ogród. Od 10 stycznia 2023 w związku ze zmianą ekspozycji, system nie obejmuje GSD. 

W maju 2014 r. system Podszepty zdobył główną nagrodę XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013 w kategorii Digitalizacja i nowe technologie.

Projekt Podszepty współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku Muzeum Pałac Herbsta przygotowało plan autorskich warsztatów edukacyjnych. Obejmuje on cykliczne wydarzenia pod tytułem Pałac Herbsta w kilku odsłonach, a także stałą ofertę.
 

WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU 
 

W ramach projektu Domy historyczne: Pałac Herbsta – Das Rote Haus. Wspólne dziedzictwo powstał materiał filmowy promujący dom historyczny - Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi. Poniżej część dotycząca Podszeptów. 
Podszepty - film

Podziel się informacją

Galeria

Mapa

51.7546699, 19.4851893

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Podziel się informacją